ZZápisky nevojaka

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok

Zápisky nevojaka

Dostupnosť: Na sklade

15,00 €
Spoločenský román odzrkadľujúci stav spoločnosti po páde komunizmu a na začiatku budovania Slovenskej republiky II. Rámec tvorí vojenská prezenčná služba hlavného hrdinu Jakuba Jána Ragala, ktorý nosí uniformu, ale vnútri je nevojak. Hlavné postavy románu riešia existenciálne otázky života a smrti: Existuje Boh? Je to len idea? Čo je to sloboda? Prečo existuje zlo, keď je Boh dobrý? Existuje peklo? Čo je pravda, sloboda, zákon, svedomie v človeku? Kniha je o boji dobra a zla v človeku. Pre náročných čitateľov hľadajúcich zmysel života a cieľ človeka. V románe sa zároveň preberá aj veľa aktuálnych spoločenských otázok našej spoločnosti.

ISBN: 978-80-972010-4-3
Počet strán: 560
Rok vydania: 2022

Spoločenský román o existenciálnych otázkach, ktorý je vsadený do rámca vojenskej prezenčnej služby rokov 1993 – 1994, prebiehajúci na pozadí platonickej lásky dvoch mladých ľudí. Pri mnohých hraničných situáciách je otázka existencie zla a dobra veľmi aktuálna. Prečo jestvuje zlo? Má zlo na zemi nejaký zmysel? Čo je sloboda a má význam, keď o ňu človek príde /vzdá sa jej? Hlavný hrdina románu Jakub Ján Ragal, ktorý skúma vnútorné pohnútky ľudí a ich konania, v rozhovoroch s blízkymi vojakmi chce prísť na jadro veci. Tvrdú vojenskú prax striedajú hlboké filozofické rozhovory o Pravde, ktorá je pre Ragala vtelená, slobode a Zákone. Atmosféra v kasárňach hustne a ku koncu je jasné, že sa k niečomu tragickému schyľuje. Z bežného rámca sa vymykajú tajomné nočné návštevy pána Milučkého, ktorý prichádza z ríše Temnoty a hovorí o svojich plánoch zo svetom. V románe sa medzi vojakmi rozoberajú mnohé témy, napr. o šikanovaní či otázky z histórie, za nich len dve: Boli starí Slováci apoštoli Slovanov? Alebo: Kto platil krvavú boľševickú revolúciu v r. 1917 v Rusku? Prečo Lenina a spoločníkov už súdobá ruská tlač volala „nemeckými agentami“? Román poskytuje množstvo námetov na rozmýšľanie a meditáciu o existenciálnych i spoločenských otázkach.

Samozrejme, čitateľ, ktorý v tom období nežil, sa dozvie o všetkých podrobnostiach, čo to pre mladých mužov znamenalo, keď na rok stratili slobodu. V románe sa autentickým spôsobom popisujú problémy pri rozdeľovaní vojska a tolerancia v slovenskej armáde voči českým dôstojníkom. Pred čitateľom bude defilovať množstvo zaujímavých charakterov; určite ho oslovia viaceré a zanechajú hlbšiu stopu. Postupne sa vytvorí trojica Ján Benček, J. J. Ragal a Miroslav Kubinec; ktorú bude chcieť narúšať Ignác Leporis. Všetci mladí vysokoškoláci sú určení do Školy pre dôstojníkov v zálohe a po jej skončení je väčšina poslaná do bojových útvarov.

Hodnotenia

Zatiaľ tu nie je žiadne hodnotenie pre tento tovar.

e-shop výhody

01

Rýchle doručenie

Všetky knihy máme skladom. Expedujeme ich v čo najkratšom čase. Rozhoduje čas objednávky.

02

Doručenie zdarma

Pre objednávky nad 40 € pri doručení v rámci Slovenskej republiky.

03

Venovanie autora

Ak máte záujem o venovanie od autora, napíšete to do poznámky pri objednávke, pošleme vám knihu, resp. knihy s venovaním.